2015 - Dzień Różnorodności Kulturowej

Dzień Różnorodności

Muzyka, taniec, kuchnia – to stałe elementy łączące różne kultury. W niedzielę, w Górze Kalwarii, można to było sprawdzić osobiście.

Czepałgasz, galuszki, bilaszi - słowa brzmiące egzotycznie okazują się nazwami czeczeńskich potraw. Proste do przygotowania, kolorowe i bardzo smaczne. Delektowaliśmy się nimi podczas Dnia Różnorodności Kulturowej, który odbył się w niedzielę 30 sierpnia w Górze Kalwarii. Ale przysmaki nie były wyłącznym walorem spotkania. Dzień Różnorodności rozpoczął się poruszającym spektaklem „Losy wędrówek”, przygotowanym przez młodych ludzi mieszkających w Ośrodku w Lininie. Jakie mogą być oblicza podróży, co wędrowców spotyka? Śmiech i zabawa, częściej gorycz i przerażenie. Najgorsza jest niepewność jutra. Młodzi decydują się jednak na sprawdzenie, co jest za kolejnym zakrętem ich drogi. W spektaklu wykorzystano historie z życia aktorów-uczestników przedstawienia. Przygotowanie sztuki zajęło zaledwie dwa tygodnie, efekt niezwykły, fantastyczny.
Co oznacza Muay Thai? To tajska sztuka walki, której pokaz sprowokował młodych uczestników spotkania do wzięcia udziału w krótkim szkoleniu poprowadzonym przez mistrza świata w tej dyscyplinie, Daniela Prokurata. Kolejnym punktem programu był sympatycznie przyjęty występ breakdance. Zachęciło to gości do pokazania tradycyjnego tańca kaukaskiego. Rytmiczne klaskanie widowni ułatwiło wykonawcom zadanie i dodało pozytywnej energii. Występ finalistów Calvaria Cantans zakończył niezwykłe spotkanie kultur.
Dzień Różnorodności Kulturowej był ostatnim etapem projektu „Poznajmy się. Edukacja w środowisku wielokulturowym”, zrealizowanym wspólnie z MEN, Fundacją na Rzecz Tolerancji, Ośrodkiem Kultury oraz Urzędem Miasta i Gminy Góra Kalwaria.