2016 - Święto Góry Kalwarii

Święto Góry Kalwarii Święto Góry Kalwarii już za nami. Dostarczyło sporo wrażeń artystycznych i sportowych emocji. Było okazją do wspólnej zabawy mieszkańców, ale również do zaprezentowania osiągnięć naszych lokalnych artystów, społeczników i organizacji.

Główną atrakcją Święta Góry Kalwarii był występ zespołu Ich troje. Dzięki ciekawej choreografii, szybkiemu tempu i błyskawicznym zmianom rekwizytów na scenie, nie był to zwykły koncert, ale prawdziwe show, które przyciągnęło tłumy fanów. W czasie całego dnia na brak atrakcji nie można było narzekać. Tradycyjnie święto rozpoczęła niezwykle widowiskowa parada historyczna, przygotowana przez uczniów gminnych szkół. Wręczono symboliczny klucz do bram miasta, który w tym roku otrzymała Marta Surda, przewodnicząca Młodzieżowej Rady Gminy.

Święto miasta jest szczególną okazją do uhonorowania osób, które w wyjątkowy sposób zapisały się na kartach dziejów Góry Kalwarii. W tym roku odznaczenia Zasłużony dla Góry Kalwarii otrzymali: ksiądz Wojciech Jasiński – ekonom generalny i ksiądz Paweł Naumowicz – prowincjał Zgromadzenia Księży Marianów za działalność na rzecz środowiska lokalnego gminy. Przypomnijmy, że w trudnych latach końca ubiegłego stulecia Zgromadzenie prowadziło wiele działań sprzyjających rozwojowi społeczno-edukacyjnemu w środowisku dzieci i młodzieży. Po ponad 200 latach przywróciło naszemu miastu Misterium Męki Pańskiej. Dzięki staraniom księży utworzono multimedialne Muzeum Świętego Ojca Stanisława Papczyńskiego. W tym roku z okazji 1050. rocznicy Chrztu Polski Marianie zorganizowali uliczną inscenizację historyczną. Odznaczeniem Zasłużony dla Góry Kalwarii uhonorowany został również Piotr Rytko – pasjonat historii, który od wielu lat zajmuje się badaniem dziejów naszego miasta i okolic. Gromadzi materiały dotyczące przeszłości Góry Kalwarii, które chętnie udostępnia, dzieląc się swoją wiedzą z innymi. Jest inicjatorem i autorem wielu projektów naukowych i kulturalnych. Koordynował prace nad niezwykłym wydarzeniem na skalę europejską, jakim okazał się koncert Orkiestry Mandolinowej z Ger. Odegrał niezwykle ważną rolę podczas Dni Kultury Żydowskiej, pełniąc funkcję przewodnika po mieście, wykładowcy i merytorycznego doradcy.

Historyczna wiedza została doceniona w konkursie „Polska Piastów”. W kategorii szkół podstawowych zwyciężyły uczennice (kolejno, od pierwszego miejsca): Estera Hulanicka, Oliwia Kęska i Emilia Trochim. Wśród gimnazjalistów laury zdobyli: Maciej Grunwald, Bartłomiej Dąbrowski oraz Julia Tywonek. W szkołach ponadgimnazjalnych najlepsze okazały się: Joanna Kochańska, Emilia Piekarska i Monika Wszeborowska. Wszystkim laureatom serdecznie gratulujemy! Dni miasta są szansą zaprezentowania rodzimych talentów. Na scenie wystąpiły młode artystki: Justyna Czub, Julia Romaniuk, Klaudia Marciniak, Natalia Ziółkowska – laureatki konkursu muzycznych talentów Baniocha 2015, zespoły Bartek i Emotion, a także, występujące po raz pierwszy na scenie, maltutkie Kalwarki. Krótkie koncerty dały zespoły „Vox Symfonia”, który w tym roku obchodzi swoje 15-lecie i całkiem młoda, niespełna roczna orkiestra – Air Band.

O nudzie nie było mowy także poza sceną. Duże zainteresowanie wzbudziła akcja „Podziel się książką”, zorganizowana przez Gminną Bibliotekę. Jej pracownicy gorąco zachęcali do przyniesienia zalegających nasze domowe półki książek i wymiany na inne. Za każdą oddaną sztukę można było otrzymać naklejkę i umieścić na wymienionej książce, by stała się swoistą pamiątką tegorocznego święta naszego miasta. – Promujemy czytelnictwo, znajdujemy ambasadorów czytania wśród naszych mieszkańców, którym bliskie są hasła: Nie pytaj – czytaj! albo Biblioteka dobre miejsce dla człowieka. Rozwijamy się i chcemy, aby trafiało do nas jak najwięcej potencjalnych czytelników – mówi dyrektorka biblioteki Renata Zagożdżon. O atrakcje dla dzieci – animacje plastyczne, odciskanie dłoni na płótnie, warsztaty ceramiczne, bańki mydlane, malowanie masek postaci z bajek, naukę chodzenia na szczudłach – zadbali: Ośrodek Kultury, Gminna Biblioteka, wolontariat Mieszalnia kolorów, Stowarzyszenie O to chodzi. Podczas święta prezentowały się również: Stowarzyszenie Razem dla Góry, Zespół ludowy Cendrowianki oraz szkoły gminne. Z okazji 100. rocznicy powstania Garnizonu Wojsk Polskich w Górze Kalwarii została zaprezentowana wystawa opisująca historię stacjonujących tu jednostek. Niezwykle barwnym punktem imprezy, i to dosłownie, był festiwal kolorów, przygotowany już po raz kolejny przez wolontariuszy z Mieszalni kolorów.

Święto Góry Kalwarii to także wydarzenia sportowe. Młodzież po raz dziewiąty zmierzyła się w Turnieju Piłkarskim Nadstal Cup w Krzakach Czaplinkowskich, a w Lotto Poland Bike Marathon 2016 wzięło udział niemal 1100 miłośników dwóch kółek. Poniedziałek należał do sympatyków piłki siatkowej.

Program tegorocznego Święta wypełniony był atrakcjami, o które zadbał organizator wydarzenia – Gmina Góra Kalwaria przy wsparciu Ośrodka Kultury, Ośrodka Sportu i Rekreacji, Gminnej Biblioteki Publicznej oraz Gaz System S.A., Poland Bike, KS Nadstal, UKS Budowlani i Body Power.