Pracownia modelarni

Modelarnia w Górze Kalwarii istnieje od 1981 roku. Modelarze przechodzą cykl szkolenia podstawowego od najprostszych modeli z kartonu po modele zawodnicze wykonywane własnoręcznie. Celem głównym jest poznanie przez młodych podstaw aerodynamiki, budowy konstrukcji lotniczych i modelarskich, materiałoznawstwo i wreszcie doskonalenie umiejętności manualnych.

 

W 2012 roku zorganizowaliśmy  modelarską "Bitwę o Górę Kalwarię". Były to II eliminacja Pucharu Polski ACES w kategoriach I wojna światowa i II wojna światowa. Miejscem imprezy  były- nadwiślańskie błonia.
Dnia 21. 05.2011 na nadwiślańskich błoniach (pasternik)  rozegrała się wielka bitwa powietrzna RC Aircombat (modele spalinowe). Zawody były II eliminacją Pucharu Polski ACES. Do walki staneły modele samolotów z I i II wojny światowej pilotowane przez zawodników z całej Polski. Aircombat RC jest dość młodą i wyjątkowo widowiskową dyscypliną w modelarstwie lotniczym, której zawody polegają na symulowaniu walk powietrznych z okresu I i II wojny światowej. Walki są przeprowadzane przy jednoczesnym udziale do siedmiu latających modeli myśliwców. Przy okazji organizacji zawodów lprzypominamy  zapomniane karty historii polskiego lotnictwa.

Zawody te były poświecone pamięci gen. Ludomiła Rayskiego – dowódcy lotnictwa w latach 1926-1939. W przerwach między walkami odbyły się pokazy modelarskie: akrobacji śmigłowcowej, lot hexacoptera i inne.

 

Trwają zapisy do pracowni modelarni. Zapraszamy.

 

Po wielu, wielu latach (31) w 2012 roku przenieśliśmy modelarnię lotniczą do nowej, odnowionej siedziby przy ul. Pijarskiej 1A:)

Nowoczesne wyposażenie modelarni oraz pracowni fotograficznej i grafiki komputerowej dofinansowaliśmy ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w ramach Programu "Infrastruktura domów kultury" oraz przy wsparciu Gminy Góra Kalwaria.


Dawna siedziba modelarni - reportaż

Uroczyste otwarcie nowej siedziby Pracowni Modelarni Lotniczej w Górze Kalwariikto: Arkadiusz Orliński

gdzie: Pawilon przy Pijarskiej 1A (podwórze)

kiedy: od wtorku do piątku w godz. 16.00-20.00

koszt: 40 zł/mies.

galeria zdjęć