22.10 Stanisława Celińska z zespołem pod kierownictwem Macieja Muraszko

STANISŁAWA CELIŃSKA
ATRAMENTOWA…


„Atramentowa…” to płyta Stanisławy Celińskiej. Aktorka odgrywa swoją kolejną wspaniałą rolę – pieśniarki, która wie o czym śpiewa i wie jak przyciągnąć słuchacza wykorzystując pełną paletę barw i emocji.

A wszystko zaczęło się od „Atramentowej Rumby”, którą Maciej Muraszko i Marcin Sosnowski napisali specjalnie z myślą o Stanisławie Celińskiej. Razem z latynoamerykańskim zespołem Los Locos artystka zaprezentowała ją w Koncercie Premier 46. Krajowego Festiwalu Piosenki Polskiej Opole 2009. Dodatkowo warto podkreślić, że występ ten odbył się dokładnie w 40. rocznicę debiutu piosenkarskiego aktorki na VII KFPP Opole 1969 z utworem „Ptakom podobni” (muzyka Roman Orłow i słowa Włodzimierz Ścisłowski). Wówczas przyznano jej wyróżnienie oraz nagrodę za debiut. Po występie z „Atramentową Rumbą” okrzyknięto Stanisławę Celińską polską Cesarią Evorą. Aktorka – tak jak kiedyś Cesaria – potrafi zaczarować publiczność swoim charyzmatycznym głosem i pomimo wielu przeciwności oraz trudów - kocha życie.

Na tej wyjątkowej płycie można usłyszeć utwory skomponowane i przygotowane przez uznanych autorów specjalnie dla Stanisławy Celińskiej.
Niepowtarzalne teksty do kompozycji Macieja Muraszko napisali: Wojciech Młynarski, Dorota Czupkiewicz oraz Muniek Staszczyk i Marcin Sosnowski. Ponadto Maciej Muraszko zaaranżował na nowo ulubione utwory Artystki, które dzięki nowemu wykonaniu nabrały niezwykłej pogody ducha.

Artystce na płycie towarzyszą wybitni muzycy oraz artyści z Ukrainy. Ciekawym akcentem jest wykonanie przez Stanisławę Celińską znanego przeboju zespołu Hey „Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan” wraz z jej autorką – Katarzyną Nosowską przygotowanego w nowej zaskakującej aranżacji. Ponadto Artystka śpiewa wraz z Muńkiem Staszczykiem przejmującą piosenkę, którą Muniek napisał specjalnie dla niej.

Album ,,Atramentowa…”- Stanisławy Celińskiej ,w czerwcu 2015 r. stał się Złotą Płytą, po paru kolejnych tygodniach Platynową, na dzień dzisiejszy sprzedaż osiągnęła 60.000 egzemplarzy i album uzyskał status podwójnej Płyty Platynowej. W październiku 2015 r. ukazała się płyta „Atramentowa…Suplement” z 9 premierowymi nagraniami.

„Atramentowa... Suplement” zawiera niezwykle klimatyczne utwory, zmysłowo – jak zawsze – zaśpiewane przez niepowtarzalną Artystkę. Muzykę do tekstów Doroty Czupkiewicz oraz samej Stanisławy Celińskiej skomponował i zaaranżował producent płyty Maciej Muraszko. Na płycie znalazły się ponadto dwa wspaniałe covery: nowa odsłona jednego z najbardziej znanych utworów z repertuary Czesława Niemena – „Pod papugami” oraz przebój lat 60-tych – „Manha De Carnaval” (niezapomniany temat z musicalu „Czarny Orfeusz”), do którego polskie słowa napisała Stanisława Celińska.

Wyróżnienia i nagrody dla płyty:
- Bestseller Empiku - za najlepiej sprzedającą się płytę Polskiego Artysty 2015 r.
- nominacja do Fryderyków za 2015 rok w kategorii Muzyka Pop.
- status Podwójnej Płyty Platynowej

W listopadzie 2016 ukazała się kolejna płyta pt. Świątecznie…, która zawiera najpiękniejsze polskie kolędy w nowych aranżacjach Macieja Muraszko oraz 2 piosenki do słów Stanisławy Celińskiej, zaś w styczniu 2017 okazało się ,że publiczność i tę płytę przyjęła z zainteresowaniem i Świątecznie… ma już status Złotej Płyty.

Repertuar z płyt Stanisława Celińska - Atramentowa
1. Czerń i biel sł. Wojciech Młynarski, muz. Maciej Muraszko
2. Czy o kimś ktoś sł. Dorota Czupkiewicz, muz. Maciej Muraszko
3. Atramentowa rumba sł. Marcin Sosnowski, muz. Maciej Muraszko
4. Do rycerzy, do szlachty, do mieszczan (feat. Katarzyna Nosowska) sł. Katarzyna Nosowska, muz. Katarzyna Nosowska, Paweł Krawczyk, Marcin Zabrocki
5. Drzwi odemknij sł. Wojciech Młynarski, muz. Maciej Muraszko, Anna Liv
6. Moje życie, twoje życie sł. Wojciech Młynarski, muz. Francis Blanche,
7. Obfitość sł. Dorota Czupkiewicz, muz. Maciej Muraszko
8. Jego portret sł. Jonasz Kofta, muz. Włodzimierz Nahorny
9. I znowu on sł. Dorota Czupkiewicz, muz. Maciej Muraszko
10. Nie strasz sł. Dorota Czupkiewicz, muz. Maciej Muraszko
11. Smuteczku mój sł. Wojciech Młynarski, muz. Maciej Muraszko
12. Szeptem do mnie mów sł. Jacek Korczakowski, muz. Jerzy Abratowski
13. Wielka słota (feat. Muniek Staszczyk) sł. Muniek Staszczyk, muz. Maciej Muraszko
14. Wakacje z deszczem sł. Kazimierz Szemioth, muz. Hanna Skalska Bonus:
15. Pieśń cygańska sł. Papusza, tłum. Jerzy Ficowski, muz. Jerzy Tyszkowski,

Stanisława Celińska Atramentowa… Suplement
1. Manha De Carnaval muz i sł. Luiz Bonfa i Antonio Maria sł.polskie .Stanisława Celińska
2. Za spokojnie sł. Dorota Czupkiewicz, muz. Maciej Muraszko
3. Pod papugami sł. Bogusław Choiński, Jan Gałkowski, muz. Mateusz Święcicki
4. Wybierz się w drogę sł. Stanisława Celińska, muz. Maciej Muraszko
5. Za małe serce sł. Stanisława Celińska, muz. Maciej Muraszko
6.Trudny dzień sł. Stanisława Celińska, muz. Maciej Muraszko
7. W głębokich cieniach sł. Dorota Czupkiewicz, muz. Maciej Muraszko
8. Pomilczenie sł. Dorota Czupkiewicz, muz. Maciej Muraszko
9. W imię miłości sł. Stanisława Celińska, muz. Maciej Muraszko

 

STANISŁAWA CELIŃSKA
Znakomita polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna o niezwykle wszechstronnym talencie. W 1969 roku ukończyła Akademię Teatralną w Warszawie pod kierunkiem Ryszardy Hanin. Przez lata kariery związana była niemal wyłącznie z warszawskimi teatrami: Współczesnym, Na Woli, Ateneum, Nowym, Dramatycznym, Studio, Kwadrat i Współczesnym.

W filmie debiutowała u boku Daniela Olbrychskiego w „Krajobrazie po bitwie” Andrzeja Wajdy (1970, nagroda aktorska w Łagowie). Rola młodej Żydówki Niny, której rodzina została wymordowana w czasie wojny, o mały włos nie przyniosła jej nagrody aktorskiej na MFF w Cannes. W dekadzie lat 70-tych była jedną z największych i najpiękniejszych gwiazd polskiego kina. Grała w filmach m.in.: Krzysztofa Zanussiego, Stanisława Barei, Jerzego Antczaka, Janusza Majewskiego, Andrzeja Kostenki, Wojciecha Marczewskiego, Piotra Szulkina, Barbary Sass, Andrzeja Barańskiego, Kazimierza Kutza. Za tragikomiczną rolę Izy Gęsiareczki, jednej z byłych ukochanych głównego bohatera w „Spisie cudzołożnic” Jerzego Stuhra otrzymała nagrodę na FPFF w Gdyni (1994).

Udział w komediach: „Złote runo” Janusza Kondratiuka (1996) i „Fuks” Macieja Dutkiewicza (1999) przyniósł jej nominację do Orła. Statuetkę Polskiej Nagrody Filmowej, jak również nagrodę na FF w Szanghaju otrzymała w 2001 roku za rolę w komedii „Pieniądze to nie wszystko” Juliusza Machulskiego. Słynie także ze znakomitych ról teatralnych. Poza występami u Erwina Axera i Krzysztofa Warlikowskiego, jedną z najważniejszych, scenicznych kreacji była rola w monodramie według „Księgi Hioba” w reżyserii Bohdana Cybulskiego, zatytułowanym „De Profundis” (1984, nagroda Ministra Kultury i Sztuki za szlachetną formę poetyckiej interpretacji poezji). W 1986 roku została odznaczona Srebrnym Krzyżem Zasługi, w 1995 roku – uhonorowano ją nagrodą „Prometeusza” za ogół twórczości estradowej, w 2001 – nagrodą Teatru Polskiego Radia „Wielki Splendor” za kreacje radiowe, a w 2002 otrzymała statuetkę Feliksa Warszawskiego oraz nagrodę im. Aleksandra Zelwerowicza za rolę w „Oczyszczonych” Sarah Kane w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego.

Wybitną twórczość komediową Celińskiej doceniono na VIII Festiwalu Dobrego Humoru w Gdańsku, przyznając jej statuetkę Melonika w 2007 roku. Najnowszą kreacją tej wybitnej aktorki jest rola pieśniarki, której najlepszą recenzją są niezliczone nagrody jakie otrzymała za podwójnie platynową „Atramentową”, złoty „Suplement” i złote kolędy „Świątecznie, m.in. podczas 53 KFPP w Opolu w 2016 roku otrzymała – po raz pierwszy w historii festiwalu – nagrodę Narodowego Centrum Piosenki Polskiej oraz uhonorowana została Złotym Mikrofonem.

 

MACIEJ MURASZKO
Wszechstronny muzyk, kompozytor, aranżer i producent muzyczny, absolwent Akademii Muzycznej w Poznaniu. Współpracował z wieloma artystami, m.in. z Marylą Rodowicz, Zbigniewem Górnym, Ryszardem Rynkowskim, Michałem Bajorem, Robertem Janowskim, Rudi Schubertem, Mieczysławem Szcześniakiem, Maciejem Maleńczukiem, Edytą Górniak, Zbigniewem Wodeckim, Bogusławem Mecem, Alicją Majewską, Piotrem Gąsowskim, Krzesimirem Dębskim, Kevinem Davisem oraz Nippim Noyą, a także z Orkiestrą Polskiego Radia i Telewizji w Poznaniu, Orkiestrą Alex Band, Państwową Filharmonią w Poznaniu oraz Filharmonią Narodową w Warszawie.

Jest twórcą muzyki do filmów dokumentalnych (m.in. „Wracając do Marka” – dokument o Marku Hłasce) i reklamowych (laureat nagrody TYTANA) oraz muzyki filmowej, teatralnej (m.in. „Pinokio”, „Król Ubu”, „Toksyny”) i współczesnej (m.in. Warszawska Jesień, Tryptyk „Wierchy” na 70-ciu perkusistów, organy i chór wykonany w Poznaniu, Genewie i w Barcelonie). Za muzykę do filmu Wiesława Saniewskiego „Bezmiar Sprawiedliwości” otrzymał nagrodę publiczności „Jańcio Wodnik” na XIV Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej „Prowincjonalia 2007”.

Z upodobaniem eksperymentuje z różnymi gatunkami muzycznymi. Jest założycielem wielu formacji muzycznych, m.in. Kwartetu A2 z Krzysztofem Majchrzakiem, zespołu Los Locos, fm mooraho oraz Psychodancing. Jako producent muzyczny ma na swoim koncie takie pozycje jak: płyty wydane wspólnie przez Macieja Maleńczuka i zespół Psychodancing, a także album „Cudowny świat” dedykowany wspaniałemu polskiemu kardiochirurgowi Zbigniewowi Relidze, w nagraniu której udział wzięli wybitni polscy wykonawcy (m.in. Stanisława Celińska, Małgorzata Walewska, Zbigniew Kurtycz, Stanisław Sojka. Mietek Szcześniak) z towarzyszeniem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii w Zabrzu.

Najnowsze produkcje płytowe to albumy Stanisławy Celińskiej „Atramentowa” (jedna z ciekawszych pozycji na polskim rynku fonograficznym w ostatnich czasach – podwójna platyna) „Atramentowa – Suplement” i „Świątecznie oraz płyta dla dzieci „Jarzynki i przyjaciele”.

 

gdzie: Ośrodek Kultury, Białka 9

kiedy: 22 października (niedziela), godz. 18.00

koszt: 45 zł normalny, 35 zł ulgowy