Wystawa Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej

Zapraszamy do obejrzenia wystawy malarstwa Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej. Wernisaż odbedzie się 18 marca (niedziela) o godz. 17.00 w siedzibie Communio Graphis przy ul. Pijarskiej 40. Wystawa będzie czynna do 22 kwietnia. Wstęp wolny

Hanna Oknińska-Wiśniewska

Artystka urodziła się w 1924 r. w Łukowie. Dzieciństwo i okres okupacji spędziła w Siedlcach. W 1945 r. rozpoczęła edukację na krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych w pracowni prof. Zbigniewa Pronaszki jednak po pół roku przeniosła się na ASP w Warszawie. Największy wpływ na jej późniejszą twórczość wywarł prof. Eugeniusz Eibisch, u którego obroniła pracę dyplomową w 1955 r. Artystka podjęła również studia z zakresu ceramiki, dzięki której wkrótce zyskała dużą popularność. Po ślubie z poznanym na uczelni Witoldem Wiśniewskim młodzi artyści zamieszkali w Zalesiu Dolnym stając się częścią tamtejszego, prężnie działającego środowiska artystycznego. Obecnie mieszka i tworzy w Warszawie.

Twórczość Hanny Oknińskiej-Wiśniewskiej możemy podzielić na dwa okresy. Lata 60. i 70. to czas, gdy zyskała dużą popularność jako ceramik. Z dużym uznaniem spotkały się tworzone przez nią formy inspirowane sztuką archaiczną, obrazy ceramiczne oraz eksperymenty z opracowywaniem nowych receptur szkliw. Był to czas licznych wystaw w kraju i poza granicami (m.in. Berlin, Praga, Vallauris, Rzym, Faenza, Erfurt, Bratysława, Budapeszt, Sofia, Rieti, Perugio). Jako malarka Hanna Oknińska-Wiśniewska zyskała popularność dzięki współpracy nawiązanej z firmą DESA, która zajęła się sprzedażą jej prac kolekcjonerom zagranicznym oraz zorganizowała indywidualną wystawę obrazów w Düsseldorfie (1977 r.).

Od początku lat 80-tych aż do chwili obecnej twórczość artystki zdominowało malarstwo. Zaczęła łączyć fascynację sztuką z zawsze obecnym w jej życiu umiłowaniem podróży, co zaowocowało powstaniem licznych, czasami bardzo egzotycznych, niewielkich prac malarskich.

Na podstawie książki Marleny Witkowskiej-Rypiny
„Hanna Oknińska-Wiśniewska. Życie i twórczość”