21-22.04 "Łysa śpiewaczka" Teatr Albocoś - premiera

 

Teatr Albocoś
„Łysa Śpiewaczka. Antysztuka” Eugene Ionesco

„Łysa śpiewaczka” to pierwsza sztuka teatralna Eugene Ionesco. Jej premiera w 1950 roku zrodziła nurt teatru absurdu. Ta antysztuka, do dziś chętnie wystawiana jest na deskach teatrów całego świata. Dlaczego, skoro autor sklejał zdania i frazy pozbawione sensu, zaczerpnięte podobno z podręcznika do nauki języka angielskiego? („Podłoga jest pod nami, a sufit nad nami.”) Być może odpowie nam na to pytanie wieczór spędzony z Teatrem Albocoś w Kinie Uciecha?

Faktycznie, wszystko postawione jest tu na głowie. To ANTYSZTUKA! Nie da się „streścić akcji”. Trudno po pierwszej lekturze scharakteryzować postacie bohaterów. Nie da się odpowiedzieć na pytanie o przesłanie - ideę „Łysej Śpiewaczki”. Fascynuje mnie to, że choć na papierze sztuka wydaje się martwa, wystawiona na scenie ożywa, skrzy się dowcipem. Nie raz odbierana była bardzo ideowo. Zawsze anty i przeciw czemuś; przeciw systemowi, przeciw mieszczańskiemu kołtuństwu, normom społecznym, czy przeciw zadzierającym nosa wątpliwym elitom.

„Król jest nagi!”- zdaje się krzyczeć autor „Łysej Śpiewaczki” („kogo” lub „co” podłożymy sobie „pod króla”, zależy od czasu i miejsca w jakim żyjemy), ale czyni to lekko, z wdziękiem, nie zaciska pięści, nie buduje barykad, a jeżeli nawet szczerzy zęby, to ze śmiechu.

Pamiętam zdumienie na twarzach moich aktorek, kiedy pierwszy raz przeczytaliśmy sztukę na próbie: -O co w chodzi?! Czym on tak się ekscytuje?! Z próby na próbę wspólnie odnajdywaliśmy humor dialogów, fiskomikę osób dramatu i żelazną konsekwencję i rytmy dialogu.

„Łysa Śpiewaczka” jest komedią, która na pewno zachwyci fanów „Latającego Cyrku Monty Pythona”, miłośników absurdalnych skeczy kabaretowych i wszystkich, którzy zechcą się dobrze bawić na spotkaniu z Teatrem Albocoś. Zapraszamy!
Grzegorz Emanuel

P r z e k ł a d: Jerzy Lisowski
R e ż y s e r i a: Grzegorz Emanuel
A s y s t e n t    r e ż y s e r a: Dorota Paczesna
S c e n o g r a f i a: Joanna Szewczyk


O s o b y:
Pan Smith – Iwona Dmochowska
Pani Smith – Marta Lipińska
Pan Martin – Dorota Kasperska
Pani Martin - Edyta Wiśniewska
Służąca Mary – Anna Porczyk
Kapitan strażaków – Sylwia Szewczyk
Dyrygent – Dorota Paczesna

21 i 22 kwietnia (sobota i niedziela) godz. 18.00
Kino Uciecha, Sajny 14

Bezpłatne wejściówki do odebrania od piątku 13.04.2018 r. w kasie Ośrodka Kultury, Białka 9.
Kasa czynna pn.-pt.  w godz. 8.00-15.30.