Taniec orientalny - wystawa fotografii Edwarda Warownego

Edward Warowny

Fotografia pasjonuje mnie już ponad 60 lat. W przeszłości lubiłem portret i reportaż.Aktualnie fotografuję głównie kobiety i kwiaty. W czasach studenckich brałem udział w różnych wystawach fotograficznych,zajmowałem się samodzielną obróbką filmów i fotografii czarno-białych. Podczas pracy zawodowej w Chodakowie wykonywałem fotoreportaże dla miejscowej gazety. Przez wiele lat byłem aktywnym członkiem klubu fotograficznego f8,działającego przy Konstancińskim Domu Kultury. Uczestniczyłem we wszystkich wystawach zbiorowych klubu.

W roku 2005 pokazałem pierwszą wystawę indywidualną zatytułowaną „Portretomania” w KDK Konstancin i w warszawskiej Galerii Abakus. W międzyczasie prezentowałem następne wystawy indywidualne. Były to :”Portrety w starym stylu”, ”Uśmiech kobiety” i „Holandia”. Patrząc przez obiektyw na ludzi nie wymyślałem wyszukanych póz,nie przestawiam ich z miejsca na miejsce. Chcę,aby byli autentyczni. Staram się zajrzeć do ich duszy. Niestety,jej fotografowanie nie jest możliwe,fotografuję więc rzeczywistość. Nie lubię robić zdjęć ładnych,staram się robić zdjęcia ciekawe.

Ludzi,zwłaszcza kobiety fotografuję od zawsze. Ale miłości do roślin,w tym kwiatów,które były głównymi bohaterami kolejnej wystawy „Magia kwiatów”, nauczyła mnie żona,której wielką namiętnością był nasz ogród. ”Magia kwiatów” pokazuje moją fascynację naturą, jest zaproszeniem do odwiedzin świata kolorów,którymi tętni.

Kolejne wystawy,to: ”Kobiety Kluboteki”, gdzie starałem się pokazać piękno dojrzałych kobiet w ulubionej technice high key. ”Jesienne impresje w ogrodzie” - to piękno Ogrodu Botanicznego PAN jesienią. ”Moje krajobrazy” - pokazuje moje spojrzenie obiektywem aparatu w tym temacie. Nie są to ”wyszukane” celowo miejsca. Ja byłem wszędzie tam przypadkowo i wykonałem te zdjęcia.

Kolejne wystawy,to: ”Maki” - pokazuje maki w swoim,naturalnym środowisku. ”Deszczowa natura” - to utrwalone obiektywem chwile w zaczarownym świecie zapachów,kolorów i kształtów kwiatów,roślin i drzew ..po deszczu.

Aktualna wystawa „Taniec orienatalny” przedstawia taniec orientalny, inaczej taniec brzucha - sztuka tańca pochodzącego z terenów Bliskiego Wschodu i Afryki Północnej. Taniec ten wykonywany jest głównie(ale nie wyłącznie) przez kobiety. Elementem bardzo charakterystycznym jest grupa ruchów wprowadzających całe ciało tancerki,bądz jego część w drżenie. Taniec brzucha jest sztuką żywą, która ciągle się rozwija i zmienia. Zakres wykonywanych ruchów i figur różni się w zależności od kraju. Tancerki wykorzystują róznorakie rekwizyty, których użycie zwiększa możliwości ekspresji oraz uatrakcyjniają występ. Zapraszam do odwiedzenia wystawy.

Wernisaż 9.11 (piątek) godz. 19.00
Wystawa czynna 9.11-11.12.2018