24.10 Brzegi Wisły - zapomniane dziedzictwo Andriollego

Brzegi Wisły – zapomniane i nieznane dziedzictwo Andriollego

Elwiro Michał Andriolli stworzył jedne z najbardziej znanych i cenionych ilustracji m.in. do Pana Tadeusza i Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza czy Starej Baśni Kraszewskiego. 24 października (czwartek) w Ośrodku Kultury będzie można wysłuchać wykładu Roberta Lewandowskiego o artyście i obejrzeć wystawę jego ilustracji z cyklu Brzegi Wisły.

Barwne życie Elwiro Michała Andriollego mogłoby stać się scenariuszem filmu. Studiował sztuki piękne Moskwie, Sankt Petersburgu i Rzymie. Brał udział w powstaniu styczniowym. Był dwukrotnie aresztowany. Za pierwszym razem uciekł z więzienia. Po ponownym aresztowaniu został zesłany do Wiatki w środkowej Rosji. Ułaskawiony wrócił do Warszawy, gdzie pracował jako ilustrator.

Do 1880 roku Andriolli mieszkał w Stasinowie. W dalszych latach osiedlił się na północ od Karczewa w folwarku, który nazwał „Brzegami”. Wybudował w tym miejscu kompleks kilkunastu domków letniskowych, które następnie wynajmował. Urządzał tu spotkania, na które statkami Wisłą ściągało po kilkaset osób ze świata kulturalnego stolicy. W dużej mierze właśnie dzięki Andriollemu coraz bardziej popularny stawał się wypoczynek w późniejszych miejscowościach letniskowych z Otwockiem i Świdrem na czele.

Szczególnie znane są jego ilustracje do Pana Tadeusza oraz Konrada Wallenroda Adama Mickiewicza. Pracował również w Paryżu dla wydawnictwa Firmin-Didot, wykonując ilustracje m.in. do dzieł Szekspira i powieści J. F. Coopera. Malował również obrazy, m.in. dla kościołów w Kownie.

Ilustracje, które Andriolli wykonał do „Pana Tadeusza”, przez wielu uznawane są za największe jego dzieło. Tymczasem w czasie, kiedy powstały, wzbudziły raczej kontrowersje niż zachwyt. Mimo takich opinii stały się niemalże ikoną jego twórczości i dziś to właśnie dzięki nim jest powszechnie znany.

Serdecznie zapraszamy na spotkanie z autorem biografii Andriollego Robertem Lewandowskim.

24 października (czwartek) 2019, godz. 12.30
Ośrodek Kultury w Górze Kalwarii, Białka 9
Wstęp wolny

Żródło:
https://otwockhistory.wordpress.com/2015/02/13/andriolli-michal-elwiro-1836-1893/
http://www.andriollowka.pl/