Anna Lignar // wystawa malarstwa

 

ANNA LIGNAR Pochodzi z okolic Gorlic w województwie małopolskim. Studiowała filologię romańską w Lublinie, a od 19 lat mieszka i pracuje w Warszawie.

Zainteresowanie twórczością artystyczną, w szczególności malarstwem, pojawiło się już we wczesnym dzieciństwie. Pasja była rozwijana zarówno samodzielnie jak i poprzez licznych kursy i warsztaty. Ma na koncie uczestnictwo w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Współpracuje z Grupą Plastyczną Piaseczno uczestnicząc we wspólnych plenerach malarskich.

Początkowo utrzymana w nurcie realistycznym, twórczość artystki jest obecnie dwutorowa: figuratywna i abstrakcyjna. W centrum jej zainteresowania znajdują się przede wszystkim portrety charakteryzujące się subtelnym realizmem, dbałością o detal i wnikliwy portret psychologiczny portretowanej osoby.

Z drugiej zaś strony jest malarstwo abstrakcyjne, które jest swoistą formą swoistej – to ciągłe poszukiwanie kolorów i ich wzajemnych relacji, odkrywanie nowych rozwiązań twórczych, otwartości na niespodziewane i przypadek, Przede wszystkim jest to przyzwolenie na niedoskonałość, brak precyzji, „brzydkość”, a wręcz coś, co jest pozornie nieudane a może być tworzywem do nowego dzieła. Te dwa światy – realistyczny i abstrakcyjny nie stoją do siebie w opozycji, przeciwnie, przenikają się, uzupełniają się i wzbogacają.

Eksponowane na wystawie obrazy stanowią swoisty przegląd twórczości z ostatnich kilku lat, w szczególności 2008- 2019. Powstałe w technice olejnej i akrylowej płótna przedstawiają głównie portrety, martwe natury i pejzaże. Najnowsze prace, powstałe w nurcie abstrakcyjnym, wyróżniają się żywą kolorystyką, głownie z przewagą odcieni czerwieni, choć nie brak neutralnych kolorów ziemi czy czerni i bieli. Zainspirowane ziemią, skałami oraz fakturą i kolorytem starych ścian, charakteryzują się bogatą fakturą powstałą przez nakładanie wielu warstw przenikających się kolorów oraz użycie różnych mediów malarskich.

Ta ogromna rozpiętość tematyczna i stylistyczna sprawia że twórczość artystki jest niesamowicie żywa i różnorodna, i nieprzewidywalna, a tym samym trafiająca w różne gusta.

Warto również wspomnieć, że Anna Lignar jest z zamiłowania cukiernikiem - założycielką bloga kulinarnego oraz marki Lignarcakes.

Kontakt: anna@lignarcakes.com
tel. +48 509 997 206