Anna Lignar // wystawa malarstwa

ANNA LIGNAR Pochodzi z okolic Gorlic w województwie małopolskim. Studiowała filologię romańską w Lublinie, a od 19 lat mieszka i pracuje w Warszawie.

Zainteresowanie twórczością artystyczną, w szczególności malarstwem, pojawiło się już we wczesnym dzieciństwie. Pasja była rozwijana zarówno samodzielnie jak i poprzez licznych kursy i warsztaty. Ma na koncie uczestnictwo w wystawach indywidualnych oraz zbiorowych. Współpracuje z Grupą Plastyczną Piaseczno uczestnicząc we wspólnych plenerach malarskich.

Początkowo utrzymana w nurcie realistycznym, twórczość artystki jest obecnie dwutorowa: figuratywna i abstrakcyjna. W centrum jej zainteresowania znajdują się przede wszystkim portrety charakteryzujące się subtelnym realizmem, dbałością o detal i wnikliwy portret psychologiczny portretowanej osoby.

Z drugiej zaś strony jest malarstwo abstrakcyjne, które jest swoistą formą autoterapii – to ciągłe poszukiwanie kolorów i ich wzajemnych relacji, odkrywanie nowych rozwiązań twórczych, otwartości na niespodziewane i przypadek. Przede wszystkim jest to przyzwolenie na niedoskonałość, brak precyzji, „brzydkość”, a więc coś, co jest pozornie nieudane, a może być tworzywem do powstania nowego dzieła. Te dwa światy – realistyczny i abstrakcyjny nie stoją do siebie w opozycji, przeciwnie, przenikają się, uzupełniają się i wzbogacają.

Eksponowane na wystawie obrazy stanowią przegląd twórczości artystki z ostatnich kilku lat, w szczególności 2008 – 2019. Powstałe w technice olejnej i akrylowej płótna przedstawiają głównie portrety, martwe natury i pejzaże. Najnowsze, abstrakcyjne prace wyróżniają się żywą kolorystyką, głównie z przewagą odcieni czerwieni, choć nie brak neutralnych kolorów ziemi czy czerni i bieli. Zainspirowane ziemią, skałami oraz fakturą i kolorytem starych ścian, charakteryzują się bogatą fakturą powstałą przez nakładanie wielu warstw przenikających się kolorów oraz użycie różnych mediów malarskich.

Ta ogromna rozpiętość tematyczna i stylistyczna sprawia że twórczość artystki jest niesamowicie żywa, różnorodna i nieprzewidywalna, a tym samym trafiająca w różne gusta. Warto również wspomnieć, że Anna Lignar jest z zamiłowania cukiernikiem - założycielką bloga kulinarnego oraz marki Lignarcakes, oferującą domowe ciasta, ręcznie robione czekoladki, a przede wszystkim eleganckie torty okolicznościowe.

Kontakt:
anna@lignarcakes.com
tel. +48 509 997 206
www.lignarcakes.com