ODCINEK 2

"Wielka majówka" , reż. Krzysztof Rogulski (1981 r., Studio Filmowe KADR)
Góra Kalwaria - wieża strażacka OSP Góra Kalwaria, jatki przy ul. 3 maja, ul. ks. Zygmunta Sajny, ul. św. Antoniego

Kultowa komedia nawiązująca do amerykańskiego kina kontestacji. W rolach głównych Jan Piechociński i debiutujący Zbigniew Zamachowski oraz, last but not least, elektryzująca muzyka Kory i zespołu Maanam. Opowieść o kilkudniowej przygodzie dwóch przypadkiem spotykających się chłopaków, Julka i Rysia.

Niecały miesiąc przed wprowadzeniem w Polsce stanu wojennego Krzysztof Rogulski zaprezentował film drogi utkany z marzeń o wolności i beztrosce, z tęsknoty do świata pełnego koloru i dobrobytu, a także fascynacji popkulturą. "Wielka majówka" to również świadectwo zmian dokonujących się w polskiej muzyce - na początku lat 80. popularnością cieszą się rockowe i punk rockowe kapele: Maanam, Lombard, Lady Pank, Perfect, Dezerter.

W Górze Kalwarii powstały początkowe sceny filmu. Najdłużej obecna na ekranie jest wieża strażacka (znajdująca się pomiędzy budynkiem OSP i Kina Uciecha, szkołą oraz skarpą wiślaną). Pod postem zestawiliśmy kadry z filmu z naszymi zdjęciami z Kina letniego przy wieży - podczas kwarantanny miło pomyśleć o ciepłych, sierpniowych wieczorach spędzonych na leżaku.

Film można obejrzeć bezpłatnie w serwisie ipla
TUTAJ

Koniecznie zobaczcie Jana Piechocińskiego uchwyconego podczas skoku z balkonu Kina Uciecha TUTAJ

Utwór z czołówki TU

--------
Źródła:
- Barbara Sycówna "Raj odnaleziony", "KINO", 1983, nr 2
- Tadeusz Lubelski, "Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty", Videograf II, wyd. III, Chorzów 2009, str. 406