ODCINEK 3

"Mocny człowiek", reż. Henryk Szaro (1929 r.)
Zamek Czersk Gmina Góra Kalwaria

Filmoznawcy są zgodni: "Mocny człowiek" to jedno z najważniejszych dzieł polskiego kina sprzed 1939 r. Podczas wojny film zaginął, został odnaleziony w archiwum brukselskim. W 2006 roku odrestaurowaną już wersję wzbogacono o autorską muzykę tria Macieja Maleńczuka i wydano na DVD.

Główny bohater, Henryk Bielecki (grany przez cenionego rosyjskiego aktora Grigorija Chmarę) to człowiek chory na sukces. Upragnioną sławę zdobywa wtedy, gdy morduje przyjaciela i publikuje jego książkę pod własnym nazwiskiem. Stopniowo radość z kariery przysłonią Henrykowi wyrzuty sumienia, które wpłyną na jego przemianę. Scenariusz oparto na młodopolskiej powieści Stanisława Przybyszewskiego (1913 r.), która łączyła zainteresowanie motywem Nietzscheańskiego nadczłowieka z wartką, pełną dramaturgii akcją (a ta przyciągała również tych mniej wyrobionych odbiorców). Film Henryka Szaro połączył obie zalety książki: stanowił dobrą rozrywkę, jednocześnie pozostając dziełem wysublimowanym artystycznie. Zdjęcia w dużej mierze kręcono w Warszawie, odpowiadał za nie wybitny włoski operator Giovanni Vitrotti. Poetyka filmu nawiązuje do niemieckiego ekspresjonizmu i awangardy (ujęcia z punktu widzenia bohatera, eksperymenty z montażem, kątem ustawienia kamery, nakładaniem na siebie zdjęć, mroczny klimat).

Zobaczcie, jak rewelacyjnie niemy dramat psychologiczny komponuje się ze współczesną muzyką: fragment filmu z muzyką tria Maleńczuka TU

Na powyższych kadrach z "Mocnego człowieka" można podziwiać zamek w Czersku sprzed 100 lat (scena z udziałem Grzegorza Chmary i Marii Majdrowiczówny)

--------
Źródła:
- Robert Birkholc, "Mocny człowiek" za: https://culture.pl/pl/dzielo/mocny-czlowiek
- Tadeusz Lubelski, "Historia kina polskiego. Twórcy, filmy, konteksty", Videograf II, wyd. III, Chorzów 2009, str. 61-62