10.10 Classica Calvaria

10 października (niedziela) w Górze Kalwarii odbędzie się koncert Orkiestry Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca Mazowsze pod dyrekcją Jacka Bonieckiego. Tym razem w cyklu Classica Calvaria wraz z orkiestrą wystąpi Zbigniew Raubo pianista, profesor Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach.

PROGRAM:
1) Ludwig van Beethoven – Uwertura Coriolan op. 62
Utwór powstał w 1807 roku. Tematem jest tragedia głównego bohatera Coriolana – patrycjusza rzymskiego skazanego na banicję. Uwertura ilustruje dramatyczną walkę jego zranionej dumy z miłością do ojczyzny.
2) SYMFONIA NR. 8 H-MOLL „NIEDOKOŃCZONA” FRANZ SCHUBERT
----- przerwa ---
Fryderyk Chopin – II Koncert fortepianowy f – moll, op. 21
Koncert powstał w 1829 r. i dedykowany jest hrabinie Delfinie Potockiej.
1. Allegro Maestoso
2. Larghetto
3. Allegro vivace

Wystąpią:
Orkiestra Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca MAZOWSZE
Jacek Boniecki – dyrygent
Zbigniew Raubo – fortepian
Olgierd Łukaszewicz – narrator

------
UWAGA!
Wstęp wyłącznie z wejściówkami.
Wejściówki będą do odbioru w dniu koncertu od godz. 14.00 w hali sportowej przy ul. Białka.
Liczba miejsc ograniczona.

------
Wydarzenie współfinansowane ze środków Samorządu Województwa Mazowieckiego

----------
Orkiestra Symfoniczna PZLPiT "Mazowsze" Nie sposób wyobrazić sobie zespołu pieśni i tańca bez kapeli. Jednak w przypadku zespołu ,,Mazowsze” takie wyobrażenie, to o wiele za mało. ,,Mazowsze” może pochwalić się orkiestrą symfoniczną, której umiejętności i poziom muzyczny porównywalne są z najlepszymi orkiestrami filharmonicznymi w Polsce. Orkiestrę Symfoniczną Zespołu Mazowsze poprowadzi Dyrektor Zespołu Maestro Jacek Boniecki.

----
Jacek Boniecki
Dyrektor Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. T. Sygietyńskiego, dyrygent. Edukację muzyczną rozpoczął w klasie skrzypiec i kontynuował jako waltornista w Szkole Muzycznej im. Feliksa Nowowiejskiego w Gdańsku. Działalnością dyrygencką zajął się w wieku 14 lat w ruchach amatorskich, na początku prowadząc zespoły wokalne oraz instrumentalne wykonujące zarówno muzykę oratoryjną, jak i instrumentalną. Absolwent Akademii Muzycznej w Warszawie w klasie dyrygentury prof. Bogusława Madeya.

Swoją drogę zawodową rozpoczął jako asystent, a następnie dyrygent w Operze Bałtyckiej w Gdańsku i w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Pełnił funkcje kierownicze oraz artystyczne w Teatrze Muzycznym „Roma” w Warszawie, w Płockiej Orkiestrze Symfonicznej, w Teatrze Muzycznym w Lublinie. Od 2012 roku związany jest z Zespołem „Mazowsze”.
W swoim dorobku artystycznym ma między innymi przygotowanie i prowadzenie takich oper, jak: Carmen Georgesa Bizeta (wspólnie z Jerzym Maksymiukiem); Aida, Traviata, Nabucco, Falstaff Giuseppe Verdiego; Cabaret Johna Kandera (w reżyserii Jerzego Stuhra); Straszny dwór Stanisława Moniuszki, Cud mniemany, czyli Krakowiacy i Górale Jana Stefaniego (w reżyserii Andrzeja Strzeleckiego); takich baletów, jak: Coppélia Léo Delibesa, Dziadek do orzechów Piotra Czajkowskiego oraz większość znanych operetek.

W Teatrze Wielkim - Operze Narodowej poprowadził koncert muzyki jazzowej z udziałem Urszuli Dudziak, Michała Urbaniaka, Wojciecha Karolaka i Marcina Pospieszalskiego. Wielokrotnie dyrygował Mszą koronacyjną oraz Requiem Wolfganga Amadeusa Mozarta.

-------
Zbigniew Raubo
Ukończył z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie Andrzeja Jasińskiego, którego został asystentem. Obecnie pracuje na stanowisku profesora w macierzystej uczelni.

Jest laureatem Konkursu im. Karola Szymanowskiego w Łodzi (1987), zdobywcą VI nagrody w Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Ferruccio Busoniego w Bolzano (1991) oraz IV nagrody w Konkursie im. Ferenca Liszta w Utrechcie (1992).

Występował z wybitnymi polskimi dyrygentami, takimi jak: Jerzy Maksymiuk, Antoni Wit, Agnieszka Duczmal, Jerzy Salwarowski, Mirosław Jacek Błaszczyk, Marek Pijarowski, Tomasz Bugaj, Jerzy Swoboda, Krzysztof Missona, Łukasz Borowicz, Marek Moś, Czesław Grabowski, Renard Czajkowski.

W swoim repertuarze posiada ponad trzydzieści utworów na fortepian z orkiestrą. Wśród jego ostatnio zrealizowanych dokonań artystycznych znajdują się m.in.: występ z recitalem na Festiwalu Chopinowskim w Vancouver, Festiwalu „Poolse Meesters" w Belgii, czy kursy mistrzowskie i koncert w ramach Festiwalu „Campos do Jordao" w Brazylii. Dokonał szeregu nagrań dla krajowych i zagranicznych firm fonograficznych, m.in. dla: japońskich filii firm Deutsche Gramophon i RCA, International Music Corporation, firmy DUX i Żuk Records.

------
Olgierd Łukaszewicz – aktor filmowy i teatralny urodził się 7 września 1946 roku w Chorzowie.

Jest absolwentem krakowskiej Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej. Działał w wielu teatrach studenckich, występował w Teatrze Stu. Karierę rozpoczynał w Krakowie, w Teatrze Rozmaitości (obecnie Bagatela). Był aktorem scen warszawskich: Teatru Dramatycznego, Współczesnego, Powszechnego, Studio i Narodowego.

Na teatralnych deskach Łukaszewicz wystąpił m.in. w "Zemście" , "Świętoszku", "Ameryce", "Sprawie Dantona", sztuce "Lot nad kukułczym gniazdem", "Kordianie" i wielu innych. Stworzył również wiele wybitnych kreacji w spektaklach telewizyjnych. Łukaszewicz wystąpił też m.in. w filmach: "Brzezina", "Lekcja martwego języka", "Wierna rzeka", "Seksmisja", "C.K. Dezerterzy", "Zabij mnie, glino", "Ubu Król", "Generał Nil" czy "Mistyfikacja".