15.09 XXII Europejskie Dni Dziedzictwa

XXII EDD w Czersku
15 września (niedziela) po raz dwudziesty drugi w Czersku obchodzić będziemy Europejskie Dni Dziedzictwa. Hasłem przewodnim tegorocznego wydarzenia jest „Polski splot”.

Motyw splotu odwołuje się m.in. do wspólnego wysiłku Polaków przy odbudowie państwa polskiego. Nawiązuje do tradycji oraz regionów etnograficznych - z charakterystycznym strojem ludowym. Symbolizuje proces jednoczenia, budowy i jest okazją do poświęcenia uwagi architekturze funkcjonalnej powstałej w okresie II RP. W niedzielne popołudnie w Czersku zabrzmią folkowo-słowiańskie nuty w wykonaniu zespołu Łysa Góra* (godz. 14.00), grupa Belriguardo (godz. 12.15 i 15.30) zaprosi w taneczną opowieść o historii tańca, modzie i muzyce sprzed wieków. Ponadto w programie m.in.: koncert dziecięcego zespołu ludowego Kalwarki, warsztaty archi-przygody**, a także stoiska rzemieślników, rękodzieło artystyczne i gastronomia.

WSTĘP WOLNY

----------------------------------
* Łysa Góra. Folkowa dusza zakorzeniona w słowiańskiej ziemi wyrastająca wśród energetyzujących aranżacji. Trudno ich jednoznacznie przypisać do jednego nurtu. Poruszają się między folkiem, rockiem i ciężkim głębokim metalowym brzmieniem. Większość tekstów zespół czerpie zarówno z tradycji polskiej wsi, jak i z kultury naszych wschodnich sąsiadów.

** "Budujemy mosty" - warsztaty architektoniczne dla dzieci i młodzieży w ramach programu ARCHI-PRZYGODY. Celem programu ARCHI-PRZYGODY jest rozbudzanie wrażliwości i kreatywności, poznawanie przez dzieci i młodzież przestrzeni, w której przebywają, docenianie tradycji architektonicznych, rozumienie, w jaki sposób można tworzyć krajobraz kulturowy. Na warsztaty podczas EDD wybrany został jeden z tematów programu pt. "Konstrukcje". Podczas jego realizacji uczestnicy poznają różne rodzaje konstrukcji; uświadamiają sobie wpływ materiałów budowlanych na formę architektoniczną; poznają proste techniki budowania; poznają warsztat budowania formy zarówno w sposób "konstruktywistyczny" jak "rzeźbiarski". Organizator warsztatów: Towarzystwo Opieki nad Zabytkami Oddział w Czersku. 15 września, godz. 12.00 WSTĘP WOLNY

gdzie: Zamek Czersk

kiedy: 15.09.2019