Koncert finałowy 3. Festiwalu im. W. Maliszewskiego

III FESTIWAL IM. WITOLDA MALISZEWSKIEGO

Koncert Finałowy

7 listopada, godz. 17.00
Góra Kalwaria,
Ośrodek Kultury ul. por. Jana Białka 9

WSTĘP WOLNY
Liczba miejsc ograniczona Wydarzenie współfinansowane z budżetu Samorządu Województwa Mazowieckiego

Wystąpią:
K.A. Kulka,
Anna Wróbel,
Camerata Vistula

Program:
I.F. Dobrzyński – sekstet Es-dur,
W. Maliszewski – suita na wiolonczelę i smyczki

KONSTANTY ANDRZEJ KULKA – wybitny skrzypek i pedagog. Jako siedemnastolatek otrzymał wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. Niccolò Paganiniego w Genui, jednak drogę do sławy otworzył mu w 1964 Międzynarodowy Konkurs Radiowy ARD w Monachium, podczas którego zdobył I nagrodę. Od tego momentu rozpoczęła się jego światowa kariera. Od 1966 Konstanty Andrzej Kulka koncertował na obu półkulach, jako solista był gościem wielu renomowanych orkiestr, ma na koncie wiele nagrań dla Polskiego Radia i Telewizji Polskiej oraz wytwórni Polskie Nagrania. Ważne miejsce w repertuarze artysty zajmuje muzyka współczesna. Jest znakomitym interpretatorem utworów Witolda Lutosławskiego, Krzysztofa Pendereckiego , Henryka Hubertusa Jabłońskiego, Augustyna Blocha, Eugeniusza Knapika. Konstanty Andrzej Kulka prowadzi jednocześnie działalność pedagogiczną – od 1994 jest profesorem Akademii Muzycznej w Warszawie, gdzie jednocześnie kieruje Katedrą Instrumentów Smyczkowych.

ANNA WRÓBEL – Wiolonczelistka, kameralistka, pedagog. W 2005 ukończyła z wyróżnieniem Akademię Muzyczną im. Fr. Chopina w Warszawie, w klasie prof. Andrzeja Wróbla. W 2012 obroniła tytuł doktora sztuk muzycznych tamże. Jest również absolwentką Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego (2011). Swoje wiolonczelowe umiejętności pogłębiała u prof. Andrzeja Orkisza, Piotra Janowskiego oraz Iwana Monighettiego. Koncertowała w wielu miastach Polski, krajach Europy Środkowej i Wschodniej oraz w Wenezueli. Dokonała wielu prawykonań utworów Zbigniewa Bagińskiego, Jerzego Derfla, Krzysztofa Herdzina, Benedykta Konowalskiego, Jerzego Maksymiuka, Piotra Wróbla. Od października 2014 r. pełni funkcję adiunkta w białostockiej filii Uniwersytetu Muzycznego F. Chopina

CAMERATA VISTULA – zespół Kameralistów. Założony w 1986 roku przez wiolonczelistę Andrzeja Wróbla, który pełni funkcję kierownika artystycznego zespołu. W skład 12-osobowej grupy wchodzi sekstet smyczkowy, kwintet instrumentów dętych oraz fortepian. Skład taki umożliwia przedstawienie słuchaczom wielu dzieł kameralistyki światowej, rzadko wykonywanych tylko z powodu nietypowego składu instrumentów, na jaki zostały napisane. W repertuarze Cameraty Vistuli znajdują się dzieła kameralne, powstałe od późnego baroku do współczesności. Skład zespołu: Andrzej Gębski – skrzypce, Gwidon Ciężarek – skrzypce, Grzegorz Chmielewski – altówka, Elżbieta Piwkowska -Wróbel– wiolonczela, Andrzej Wróbel – kierownictwo artystyczne, wiolonczela, Jerzy Cembrzyński – kontrabas.

Prowadzenie koncertów:
MALINA SARNOWSKA
– skrzypaczka, animatorka kultury, pedagog. Ukończyła z wyróżnieniem warszawską Akademię Muzyczną w klasie skrzypiec prof. Julii Jakowicz oraz podyplomowe studia pedagogiki muzyki i tańca „Orff Schulwerk” w Instytucie Orffa w Salzburgu. Pracą pedagogiczną zajmuje się od lat. Była zaangażowana w koncerty edukacyjne (jako prowadząca i wykonawczyni) Filharmonii Narodowej. Współpracuje z wieloma instytucjami kulturalnymi, prowadzi zajęcia umuzykalniające z dziećmi, a także szkolenia dla nauczycieli w Polsce i za granicą. Jest wiceprezesem Polskiego Towarzystwa Carla Orffa. Współautorka cykli edukacyjnych dla WSiP.