16.03 DKF Uciecha: Monument, reż. Jagoda Szelc

Monument to drugi, oczekiwany przez wielu widzów film Jagody Szelc, autorki Wieży. Jasnego dnia – zaskakującego debiutu, który zdobył dwie nagrody na festiwalu w Gdyni, a rok temu okazał się niespodziewanym przebojem kin studyjnych.

Monument to hipnotyczna i przerażająca opowieść o grupie studentów hotelarstwa, którzy późną nocą przybywają do tajemniczego hotelu, by odbyć w nim praktyki. Szybko okazuje się, że miejsce nie należy do zwyczajnych. Despotyczna menadżerka pozbawia bohaterów imion i zmusza ich do wykonywania niezrozumiałych czynności. Choć studenci orientują się, że coś jest nie tak, nie wiedzą, że w hotelu czas jest względny, a przestrzeń staje się figurą niemożliwą.

Monument był już pokazywany na festiwalu Nowe Horyzonty, a także na festiwalu w Gdyni, gdzie zdobył nagrodą w konkursie Inne Spojrzenie. Na obu imprezach cieszył się bardzo pozytywnymi opiniami widzów i krytyków.

"Monument" to kontynuacja już tradycji (!) Szkoły Filmowej w Łodzi - tworzenia obok dyplomowych spektakli - dyplomowego filmu. Pionierski był "Śpiewający obrusik" w reżyserii Mariusza Grzegorzka, następna "Kryształowa Dziewczyna" Artura Urbańskiego i "Soyer" Łukasza Barczyka. Za reżyserię "Monumentu" odpowiedzialna jest Jagoda Szelc, której pełnometrażowy debiut fabularny - "Wieża. Jasny dzień." był bez wątpienia jednym z najczęściej dyskutowanych i docenianych debiutów kina polskiego ostatnich lat (wśród nagród - laury za debiut reżyserski i scenariusz na Festiwal Polskich Filmów Fabularnych, nagroda w Konkursie Głównym Off Camera). Opiekunem artystycznym zarówno filmu "Wieża. Jasny dzień." jak i "Monument" jest Mariusz Grzegorzek.

bilety: 10/7/5 zł do kupienia w kasie kina na godzinę przed seansem

PREMIERA: 15 MARCA

Spotkanie poprowadzi Łukasz Knap, filmoznawca i krytyk filmowy

kiedy: 16 marca (sobota), godz. 18.00