Communio graphis

Członkami Communio Graphis są twórcy, których łączy wyjątkowa wrażliwość na sztukę i naturę. Bogactwem grupy jest zróżnicowanie wiekowe jej członków, dzięki czemu wytwarza się między nimi ubogacający dialog międzypokoleniowy. Fascynują ich różne dziedziny sztuki oraz rzemiosła artystycznego i tu mogą realizować swoje pasje. W zależności od indywidualnych predyspozycji jako środek twórczej ekspresji wybierają malarstwo, rysunek, fotografię, rzeźbę lub tkaninę artystyczną.

Inicjatorami powstania Communio Graphis byli Stefan Paweł Lisowski (artysta, który w 1987 roku zamieszkał koło Góry Kalwarii), ks. Jarosław Gamrot (marianin, absolwent Liceum Plastycznego w Krakowie) i Ryszard Wysocki (pracownik Ośrodka Kultury w Górze Kalwarii i członek Warszawskiego Stowarzyszenia Plastyków). Pierwsze spotkania warsztatowe odbywały się u Stefana Lisowskiego w Wólce Dworskiej. Dom artysty stanowił szczególne miejsce, w którym zawsze można było liczyć na ciepłą herbatę, korektę prac plastycznych oraz dyskusję o sztuce. Dzięki staraniom i przychylności księży marianów w styczniu 1992 roku nastąpiło uroczyste otwarcie pracowni w jednej z salek katechetycznych klasztoru w Górze Kalwarii. Andrzej Kłos - jeden z pierwszych członków grupy w taki sposób wspomina to magiczne miejsce: „Pracownia (...) powoli wypełniała się najróżniejszymi rupieciami i meblami tworząc prawdziwie cyganeryjną atmosferę. Były tam także (do rupieci nie należące) dwa XVII-wieczne, pyzate i nieco odrapane anioły, za czasów swojej świetności zdobiące stary ołtarz główny w parafialnym kościele.” W otwarciu uczestniczyło około 40 osób zainteresowanych powstaniem tej nietypowej na naszym terenie działalności kulturalnej. W październiku 1993 roku w podziemiach kościoła parafialnego odbyła się pierwsza wystawa prac grupy Communio Graphis, na której 20 twórców nieprofesjonalnych zaprezentowało swoje prace. Dodatkowo udostępniono dla zwiedzających twórczość dzieci uczestniczących w zajęciach. Pierwszą wystawę obejrzało 1780 osób.

Od tamtego czasu grupa kilkakrotnie zmieniała siedzibę aż do momentu uzyskania w 1998 roku lokalu przy ul. Pijarskiej 40 w Górze Kalwarii dzięki przychylności miejscowych władz. Działania podejmowane przez grupę zapoczątkowały szerszy rozwój artystyczny w naszym mieście. Powstało środowisko zrzeszające osoby pragnące rozwijać swoje zdolności twórcze i ludzi, którzy czerpią radość z oglądania wystaw. W latach 1993–2007 pani Danuta Kotulska prowadziła bardzo szczegółową ewidencję działalności grupy. W tym okresie odnotowano zorganizowanie 111 wystaw, na których zaprezentowano 3384 prace członków grupy oraz zaprzyjaźnionych z nią artystów z kraju i z zagranicy, wykonanych w różnych technikach. Frekwencja zwiedzających wyniosła na przestrzeni tych lat 36 676 osób. Aktualnie liczba wystaw zorganizowanych przez grupę wzrosła do 135. Wystawy udostępniane są wycieczkom szkolnym oraz indywidualnym zwiedzającym i wzbudzają duże zainteresowanie. Jest to pierwsza galeria malarstwa i rzeźby twórców z Góry Kalwarii i okolic. Przez wiele lat sympatyzował z nią wybitny malarz Zbigniew Czajkowski. Uczestniczył w wernisażach oraz wystawiał tu swoje prace. Pracownia Communio Graphis stanowi wyjątkowe na mapie kulturalnej naszego miasta miejsce dialogu okolicznych środowisk twórczych. Dzięki uczestnictwu w licznych plenerach malarskich grupa utrzymuje także stałe relacje z artystami z całej Polski. Jej członkowie są otwarci na wszystkie osoby pragnące tak jak oni wspólnie odkrywać swoje talenty i rozwijać się twórczo w gronie ludzi wrażliwych na piękno. Duchowym ojcem grupy pozostanie na zawsze Stefan Paweł Lisowski, który wybitnie zapisał się w historii Góry Kalwarii. Mamy nadzieję, że dzięki temu albumowi jego postać oraz działalność grupy. 

 

Communio Graphis staną się bliższe mieszkańcom naszej gminy oraz zachęcą różne środowiska kulturalne do podejmowania wspólnych inicjatyw twórczych. W prowadzonych od 1993 roku dwóch Złotych Księgach uczestnicy wernisaży oraz osoby zwiedzające wystawy pozostawiały liczne komentarze. Niektórymi pragniemy się teraz podzielić, ponieważ wpisy zawsze stanowiły dla nas odpowiedź na to co robimy oraz motywację do dalszej pracy. Przypominają, że tworzymy nie tylko dla siebie, lecz także po to, aby sprawiać radość innym.
Obecnym szefem Grupy jest uczeń Stefana Lisowskiego, Jan Drewicz.

 UWAGA!!! Zorganizowane grupy prosimy zapisywać pod numerem telefonu: 504-906-956

 

Pn. - Pt. - w godz. 13.00 - 17.00

Soboty w godz. 16.00 - 18.00

Niedziela w godz. 11:00 14:00


II Warsztaty Wielkanocne 2011 odbyły się::

09 kwietnia godz. 11 - 14  - KARTKI I DEKORACJE ŚWIĄTECZNE -   pokazy rzeźby ludowej Eugeniusza Wegiełka. z możliwoścoą zakupu prac artysty

16 kwietnia godz. 11 - 14 - BARANKI WIELKANOCNE - wspólne tworzenie baranków z masy solnej.

03 czerwca odbył się wernisaż Stowarzyszenia Architektów Polskich "Wisła Łączy".

04 września odbył się wernisaż koronki Heleny Molskiej

12 listopada - 18 grudnia 2011 prace w technice pasteli prezentować będzie Wiesława Nastały - Płaskocińska

19 lutego - 31 marca 2012  wystawa malarstwa Elżiety Kwapińskiej i Małgorzaty Filipowicz

25 października - 20 listopada 2012 wystawa fotografii Malgorzaty Kawki pt. "Portrety kobiet"

23 listopada - 09 grudnia 2012 wystawa malarstwa Zbigniewa Dziwosza

15 czerwca - 14 lipca 2013 wystawa malarstwa Iwony Uliasz

15 grudnia 2013 - 31 stycznia 2014 wystawa malarstwa Juliana Henisza

3 marca 2014 - 07 kwietnia 2014 - tematem przewodnim wystawy są  ikony autorstwa Bartosza Bremera

12 kwietnia - 11 maja - wystawa malarstwa Julity Rajkowskiej

8 marca - 5 kwietnia 2015 - wystawa malarstwa Elżbiety Kwapińskiej

19 kwietnia - 20 maja - wystawa malarstwa wstążkowego Jonanty Walentyny Sobolewskiej

22 maja - 28 czerwca - wystawa malarstwa Stanisława Kurka

Reportaż z wernisażu Teresy Pietras